Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Berezowski Szaul Samuel
ur. 5.VI.1908 r. w Grodnie, zm. 2.IV.1975 r. w Tel Awiwie


uzupełnij jewishbialystok@gmail.com compare_arrows switch to english version

Urodzony w Grodnie 5 czerwca 1908 roku. Kompozytor, pianista, dyrygent.
Był synem grodzieńskiego kantora Fajwela, który udzielał mu pierwszych lekcji muzyki. Gry na fortepianie uczył się u Lili Fidelman.Studiował w warszawskim konserwatorium muzycznym (w latach1926-1929), potem osiadł w Białymstoku, gdzie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej związał się z teatrem żydowskim, między innymi akompaniował na fortepianie występom znanej pary komików Szymona Dżigana i Izraela Szumachera, a później popularnej aktorce i śpiewaczce Annie Nożyk.

Został dyrygentem orkiestry białostockiego kinoteatru „Apollo” mieszczącego się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22, równocześnie prowadząc wojskową orkiestrę jazzową.

Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną Berezowski pracował na stanowisku kierownika muzycznego teatru rozrywkowego Dżigana i Szumachera.

Po wojnie wrócił do Łodzi gdzie komponował muzykę dla Państwowego Teatru Żydowskiego Idy Kamińskiej, kierował zorganizowanym przez siebie żydowskim chórem ludowym (Fołks-chor), działającym przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, skomponował muzykę do nakręconych w Łodzi filmów Mir ibergewlibene (My, którzy zostaliśmy) i Undzere kinde-jornr (Nasze dzieciństwo).

Berezowski dyrygował także chórem podczas modlitw w cerkwi prawosławnej św. Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego w Łodzi i chórem miejscowych Rosjan "Kalinka". Równocześnie założył i prowadził chór łódzkich żydowskich kooperatyw przemysłowych. W 1957 roku wyjechał do Izraela, gdzie w dalszym ciągu czynnie uczestniczył wżyciu teatralnym i muzycznym,  nadal pisząc muzykę dla teatrów i do filmów m.in. "2 Kunilemle".
Napisał muzykę do tekstów wielkich żydowskich poetów jak,
 Icik Manger, Mordechaj Gebirtig, Mani Lejb i wielu innych.
Szaul Berezowski zmarł w w Ramat Avivie gdzie mieszkał 2 kwietnia 1975 mając zaledwie 67 lat, zostawił zonę Reginę, (dzieci nie mieli).
Po jego śmierci  w roku 1976 została wydana książka, zbior jego kompozycji p.t. "Lider buch" (Książka piosenek).
Szaul Berezowski był nie tylko świetnym kompozytorem ale tez wspaniałym człowiekiem, miły, uczynny nie żałował wysiłku pisząc piosenki które są popularne do dzisiejszego dnia. Praktycznie każdy kto śpiewa piosenki żydowskie ma w repertuarze piosenki Berezowskiego.


Kompozycje Berezowskiego przetrwały próbę czasu i są wykonywane do dzisiaj - posłuchaj.berezowski


Próba w domu Berezowskiego, na zdjęciu Lea i Dalia Amihud (tejmanka) w białej sukni śpiewające w duecie po żydowsku, przy fortepianie Szaul Berezowski.

Szaul Berezowski z chórem prawosławnym.


WiT


Wit 1935

Grał w Ritz

2019-05-28 21:01:29