Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Berezowski Szaul Samuel
ur. 5.VI.1908 r. w Grodnie, zm. 2.IV.1975 r. w Tel Awiwie


uzupełnij jewishbialystok@gmail.com

English version

Szaul Berezowski był synem grodzieńskiego kantora Fajwela, który udzielał mu pierwszych lekcji muzyki. Gry na fortepianie uczył się u Lili Fidelman.Studiował w warszawskim konserwatorium muzycznym (w latach1926-1929), potem osiadł w Białymstoku, gdzie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej związał się z teatrem żydowskim,między innymi akompaniował na fortepianie występom znanej pary komików Szymona Dżigana i Izraela Szumachera, a później popularnej aktorce i śpiewaczce Annie Nożyk.

Został dyrygentem orkiestry białostockiego kinoteatru „Apollo” mieszczącego się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 22, równocześnie prowadząc wojskową orkiestrę jazzową.

Po zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną Berezowski pracował na stanowisku kierownika muzycznego teatru rozrywkowego Dżigana i Szumachera.

Po wojnie wrócił do Łodzi gdzie komponował muzykę dla Państwowego Teatru Żydowskiego, kierował zorganizowanym przez siebie żydowskim chórem ludowym (Fołks-chor), działającym przy Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów, skomponował muzykę do nakręconych w Łodzi filmów Mir ibergewlibene (My, którzy zostaliśmy) i Undzere kinde-jornr (Nasze dzieciństwo).

Berezowski dyrygował także chórem podczas modlitw w cerkwi prawosławnej św. Aleksandra Newskiego przy ulicy Kilińskiego w Łodzi i chórem miejscowych Rosjan "Kalinka". Równocześnie założył i prowadził chór łódzkich żydowskich kooperatyw przemysłowych. W 1957 roku wyjechał do Izraela, gdzie w dalszym ciągu czynnie uczestniczył wżyciu teatralnym i muzycznym.

Zmarł 2 kwietnia 1975 roku w Tel Awiwie.
Pośmiertnie ukazała się w języku jidysz jego książka wspomnieniowa A book of songs (Tel Awiw 1976).


Kompozycje Berezowskiego przetrwały próbę czasu i są wykonywane do dzisiaj - posłuchaj.
Szaul Berezowski z chórem prawosławnym.


WiT


Wit 1935

Grał w Ritz

2019-05-11 06:48:53