posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Behrmann Berman Adolf
1876-1943

Urodzony w Rydze na Łotwie, w1900 r. uczył się wMonachium. Podróżował po północnej Afryce, pustyni Sahara, malował egzotyczne typy ludzi ipejzaże. Znaczną część życia spędził w Polsce, w Łodzi. Malował postaci biednychŻydów, portrety i widoki z żydowskich sztetlów w Polsce. Po wybuchu wojnyuciekł do Białegostoku, wówczas pod sowiecką okupacją. Po wkroczeniu Niemców wczerwcu 1941, bezskutecznie próbował uciec raz jeszcze. Po utworzeniu getta trafił do warsztatów kopii artystycznych OscaraSteffena, Behrmana stanął na czele grupy żydowskich artystów, kopiujących na podstawie reprodukcji reprodukcje Rubensa, Murilla, Boecklina i innych malarzy europejskich. Abraham Behrman zginął w niemieckiejakcji likwidacyjnej w sierpniu 1943 r., odmówił odejścia od sztalug.

Inne źródła podają, że urodził sie w Tuckim (Łotwa) 

(ur. 5 stycznia lub 13 lipca1876 w Tukumsie jako Abraham Berman, zm. sierpień 1943 w Białymstoku) – polski malarz żydowskiego pochodzenia, współzałożyciel i kierownik Stowarzyszenia Artystów i Zwolenników Sztuk Pięknych w Łodzi.

Kształcił się w pracowni Jakuba Kacenbogena oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i Paryżu. W pierwszym okresie twórczości koncentrował się głównie na scenach z życia społeczności żydowskiej w Łodzi, w której mieszkał przez wiele lat. W późniejszych latach tematyka prac była często inspirowana podróżami m.in. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Palestyny, Egiptu, Tunezji, Algierii i Maroka. Jego prace doczekały się licznych wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Po nieudanej próbie wyjazdu do Ameryki przeprowadził się do Białegostoku, gdzie po wybuchu wojny między Niemcami a ZSRR trafił do getta. Po próbie samobójczej podjął pracę w getcie, jako kierownik pracowni zajmującej się kopiowaniem obrazów. Zginął w trakcie likwidacji getta białostockiego.

2018-01-21 18:56:17