posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji
Żydowski ślad w Białymstoku Więcej
Żydowscy lekarze Białegostoku Więcej

Ludzie

Anatolij Izrailewicz Rieznikow
Reżyser, twórca filmów animowanych
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB

Anatolij Izrailewicz Rieznikow urodził się 20 grudnia 1940 roku w Białymstoku, który wówczas był włączony do Białoruskiej Socjalistycznej RepublikRadzieckiej.

Dzieciństwo spędził w Tbilisi, tam też wielkie wrażenie wywarły na nim puszczane w kinach kreskówki, między innymi Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (film animowany wyprodukowany w 1937 roku w USA). W 1958 roku skończył naukę w Szkole Artystycznej w Tbilisi.Następnie studiował w MoskiewskiInstytucie Sztuki Dekoracyjnej i Użytkowej. Szkoła ta od 1996 roku nosi nazwę Moskiewski Państwowy Artystyczno-Przemysłowy Uniwersytet imienia S.G. Stroganowa.


W 1970 roku rozpoczął pracę w Studiu Ekran.

Tam też stworzył filmy animowane: Słomiany byczek (Соломенныйбычок),Żuk zegarmistrz (Жук– кривая горка), Dom dla lamparta (Домдля леопарда).

Jednak najbardziej znaną postacią animowaną jest wymyślony wspólnie z Arkadijem Chajtem –Kot Leopold. Pierwowzorem był oczywiście amerykański serial animowany„Tom and Jerry”. Leopold w przeciwieństwie do swego pierwowzoru był spokojnym zwierzątkiem. To myszy Mitia i Motia dokuczały mu i szukały zwady.

W sumie powstało 11 odcinków przygód kota Leopolda. W 1985 roku Rieznikow, Chajt oraz scenarzysta Wiaczesław Nazaruk otrzymali Nagrodę Państwową ZSRR. Rieznikow był czynny zawodowo do połowy lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. W 2015 roku wrócił do pracy w studiu animacyjnym, w 2016 roku miało miała miejsce premiera „Nowych przygód kota Leopolda”.

AnatolijIzrailewicz Rieznikow zmarł 31 stycznia 2018 roku w Solingen.



Na podstawieKomiersant z dnia 31.01.2018 roku oraz https://csdfmuseum.ru/. Zdjęcie kinopoisk.ru

2021-03-30 21:40:18 history