Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Aktualności

76. rocznica pogromu w Jedwabnem
Kategoria: pogrom, Jedwabne
"Nie ulega wątpliwości, że w sprawie Jedwabnego i duchowej odpowiedzialności za dokonane na Żydach zbrodnie polski Kościół powinien zająć stanowisko radykalne i jasne, inaczej droga do zabliźnienia ropiejącej rany będzie się ciągnęła w nieskończoność. Kościół musi też pomóc rodzinom mieszkańców Jedwabnego w rozpoczęciu duchowej drogi oczyszczenia, bez której nie będzie możliwe pojednanie i zamknięcie jedwabieńskiego rozdziału.

O tym, że pierwsze ludzkie kroki na tej drodze zostały już podjęte, poinformował wczoraj na portalu społecznościowym współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów Bogdan Białek.  Zauważył, że w uroczystościach upamiętniających mord, wbrew informacjom mediów, od lat biorą udział mieszkańcy Jedwabnego i okolicznych wsi, dla których jest ona okrutną raną. Nie wiedzą jednak, jak o niej mówić. „Nie wiedzą jak się mogą lub powinni zachować w miejscu kaźni. Nie wiedzą jak stosownie się ubrać. Nie radzą sobie ze snami. Nie potrafią pojąć, co się wydarzyło i jak to »coś« mogło się wydarzyć, jak »to« nazwać” – pisze Białek.


W tym roku uroczystości rocznicowe poprzedził pokaz filmu „Przy Planty 7/9” opowiadający o pogromie kieleckim. Zaprezentowano go w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnem, przy akceptacji burmistrza Michała Chajewskiego. Film obejrzało ponad dziesięć osób z Jedwabnego i okolic; niektóre z nich przyszły następnie pod pomnik w Jedwabnem. Białek relacjonuje jedną z najbardziej poruszających wypowiedzi jednego z uczestników, jedwabnianina, który zauważył, że ten pogrom „to tak, jakby własną matkę zabić”.

Mieszkańcy podjęli temat. Pora już do nich dołączyć". za: Tygodnik Powszechny


Link: https://www.tygodnikpowszechny.pl/niezagojona-rana-149032


fot. Grzegorz Janoszka


2017-07-08 10:04:02