posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Muzyka koordynator: Piotr Znaniecki

Zygmunt Białostocki - muzyka
1897 Białystok - 1942 Warszawa
uzupełnij jewishbialystok@gmail.com
udostępnij na FB
Zygmunt Białostocki urodził się 15 sierpnia 1897 r. w Białymstoku. Kompozytor, aranżer, autor tekstów, pianista, dyrygent. Jeden z najsławniejszych twórców muzyki do przebojów polskich okresu międzywojennego. Występował początkowo jako pianista w teatrach, lokalach rozrywkowych i gastronomicznych, kinach i in.
Był żonaty z Zofią Białostocką, kompozytorką, która napisała muzykę m.in. do znanego tanga Każdy marzy o miłości.
Swoją karierę artystyczną związał z Łodzią i Warszawą. W sezonie 1925/1926 pracował jako dyrygent przedstawień rewiowych w Teatrze Letnim w Łodzi. Od 1927 do 1930 r. był dyrygentem orkiestry i kierownikiem muzycznym łódzkiego Teatru Miejskiego oraz warszawskich teatrów rewiowych Perskie Oko, Morskie Oko, Nowy Momus, Nowy Ananas, dyrygował również zespołami dancingowymi.
Skomponował operetkę Miłość i złoto (razem z Józefem Hartmanem, prem. 30 grudnia 1933 roku, Teatr 8.30, Warszawa) oraz muzykę do filmu Biała trucizna (reż. Alfred Niemirski, 1932). Komponował muzykę do piosenek, głównie do tekstów Zenona Friwalda-Warsana, ale nie tylko.

Jego kompozycje śpiewali najznakomitsi wykonawcy polscy okresu międzywojennego, m.in. Eugeniusz Bodo, Mieczysław Fogg, Zofia Terne, Adam Aston, Tadeusz Faliszewski.
Były to m.in. utwory: Choć goło lecz wesoło, Jesienne marzenia, Katiusza, Nasze kawalerskie, Noc jesienna, Na dnie serca, Nie wierzę ci, Pieśń o matce, tango andrusowskie Po malutku, po cichutku, Szczęście trzeba rwać jak świeże wiśnie, Zosiu, popularny za granicą fokstrot Andriusza oraz chyba najsłynniejszy jego utwór - tango "Rebeka", oparte na tradycyjnym motywie chasydzkim (sł. Andrzej Włast, pierwsze nagranie Zofia Terne, 1932). Wielką popularnością cieszyła się piosenka Nie można kogoś zmuszać do miłości, śpiewana przez Eugeniusza Bodo w języku jidysz pod tytułem M’ken niszt cwingn cu kajn libe.
Jego foxtrot rosyjski Andriusza zdobył popularność za granicą – w Paryżu nagrał go Piotr Leszczenko.
Tango "Rebeka" weszło do kanonu polskiej muzyki popularnej i do dzisiaj jest grane przez wielu wykonawców, jak wiele innych jego niezapomnianych kompozycji - dla przykładu Ach te Rumunki - 1933 i współczesna wersja Ach te Rumunki - 2014
Białostocki podczas okupacji hitlerowskiej trafił do warszawskiego getta gdzie zginął w 1942 r.

2020-02-27 21:56:50 history