posłuchaj

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

Ludzie

Wolf Wilk
producent rowerów

ze zbiorów  Radek Orłowski


fot,. W. Koronkiewicz


zb M. Marczak







Dziękujemy dla M. Radzewicz

Książka adresowa firm na 1932 r. (WiT)

WiT

WiT


Adam Zdanowicz 

Chodzi mu o skład rowerów, maszyn do szycia i instrumentów muzycznych Wolfa Wilka. - To był nietypowy sklep - przekonuje Adam. - Bo każdy rower był tam inny. I każdy był opatrzony firmową blaszką na ramie, dzwonkiem z napisem „W.Wilk. Lipowa 14”. Na pewno więc Wilk sam robił swoje rowery.
Przypomina, że przed wojną centrum Białegostoku wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Bo adres Lipowa 14 przecież łatwo znaleźć. - To dawne kino Pokój. Natomiast przed laty ten numer nosiła działka vis-a-vis dzisiejszej cerkwi świętego Mikołaja. - To tam, gdzie mieszczą się „Naleśniki jak smok”. Tak udało się ustalić na podstawie starej mapy - wyjaśnia konstruktor rowerów.
Ale to nie koniec ciekawostek z dawnych czasów. Bo na tej działce był salon samochodowy i przedstawicielstwo na cała Polskę marki Ford. - Prowadził je Hertz Nojmark, zamożny białostoczanin. I to on najprawdopodobniej użyczył Wolfowi Wilkowi lokalu, by ten mógł tam otworzyć swój skład - opowiada Adam. I zdradza swoje plany: - Chcę, by manufaktura znów w Białymstoku odżyła.
https://plus.poranny.pl/od-recydywy-do-wolfa-wilkabo-trzeba-dbac-o-tradycje-i-o-postep/ar/11918001



2020-04-14 17:08:39 history
Przesuń suwak